LOGO
Home  News Contacts ՀԱՅ РУС ENG

Participating countries

1. Armenia, 2. Belarus, 3. Bulgaria, 4. Hungary, 5. Kazakhstan, 6. Kyrgyzstan, 7. Lithuania, 8. Moldova,
9. Romania, 10. Russia, 11. Saudi Arabia, 12. Tajikistan, 13. Turkmenistan, 14. Ukraine, 15. Uzbekistan
(15 countries, 19 mentors, 95 students).

1. Armenia

Mentor
1. Vahe Gharakhanyan

Students
1. Kostandyan Ruben
2. Saghyan Spartak
3. Palanjyan Ashot
4. Adonc Hovhannes
5. Khachatryan Hamlet
6. Batikyan Samvel
7. Chitchyan Artur
8. Simonyan Arman
9. Balasyan Viktor

2. Belarus

Mentor
1. Maksim Fomich

Students
1. Andrey Kuleshov
2. Dmitry Bobrov
3. Vladislav Storchak
4. Ekaterina Ragoyja  
5. Aleksey Cidik  
6. Roman Larkovich
7. Anastasia Poloiko

 

3. Bulgaria

Mentors
1. Christo Chanev 
2. Marco Kostandinov

Students
1. Pencho Beykov
2. Yanislav Danchovski
3. Silian Yanev
4. Ilian Guliashki

 

4. Hungary

Mentor
1. Gábor Magyarfalvi

Students
1. Dávid Péter Kovács
2. Tamás Károly Stenczel
3. Áron Ricardo Perez-Lopez
4. Zoltán János Vörös

5. Kazakhstan

Mentors
1. Bekishev Kurmangali
2. Ivanova Natalya

Students
1. Kabylda Adil
2. Amzebek Azamat
3. Makenov Arnur
4. Smagulov Azamat
5. Serik Yerkin
6. Khudyakov Alexandr
7. Tassanov Ayat
8. Amanzholov Alim
9. Totayev Aisultan
10. Kamzabek Beibarys
11. Akhmetzhanov Nursalim
12. Tishkul Murat

6. Kyrgyzstan

Mentor
1. Rimma Elemanovna

Students
1. Ermekova Nazira
2. Asanbekova Aygerim
3. Kubanaliev Temirlan  
4. Avtandil Zahiddin
5. Mametov Dooronbek
6. Ozbekov Azizbek

7. Lithuania

Students
1. Adomas Danilevicius
2. Dovydas Draksas
3. Nikita Pajanok

8. Moldova

Mentor
1. Tsapkov Viktor

Students
1 . Pupeza Aleksandr
2. Cebanu Iulian
3. Kotos Aleksandr
4. Popshoy Denis

9. Romania

Mentors
1. Daniela Bogdan
2. Mihaela Matache

Students
1. Călugăru Dumitru
2. Râclea Robert Cristian
3. Haidu-Gerea Paul
4. Iliescu  Andrei
5. Pană Tiberiu Alexandru
6. Big Silvestru-Alexandru

10. Russia

Mentors
1. Sergey Kargov
2. Olga Valentinovna

Students
1. Bushkov Nikolay
2. Chernov Grigory
3. Nikolsky Vladislav  
4. Lubov Dmitry
5. Korolyov Aleksey
6. Novitsky Georgy
7. Gorin Igor
8. Solovyov Arseniy  
9. Kotlyarov Ruslan
10. Shershnev Ivan
11. Kuramshin Bulat

11. Saudi Arabia

Mentor
1. Almajrathi, Badr Moahmmed A

Students
1. Arafat, Omar Fawaz I
2. Alali, Abdulaziz Mohammed A
3. Albawardi Saad Fahad S
4. Alshangiti, Omar Mohammed H

12. Tajikistan

Mentor
1. Parviz Hakimov

Students
1. Farruh Barotov
2. Firuz Sanginov
3. Alisher Fatulloev
4. Aziz Ahmedov
5. Ramazon Ziyoev

 

13. Turkmenistan

Mentor
1. Durdymyrat Gadamov

Students
1. Oveznepes Orazgeldiyev
2. Myrat Meredov
3. Guvanch Gurbandurdyyev
4. Aydogdy Bazarov

 

14. Ukraine

Mentors
1. Gorlova Alina
2. Chuyko Julia

Students
1. Jelavskiy Aleksey
2. Pashko Mikhail Пашко
3. Shevchuk Arseniy
4. Malashuk Andrey
5. Blishak Stepan
6. Pirogova Valeria
7. Pashko Nikolay
8. Safronov Viktor

15. Uzbekistan

Mentor
1. Kadirov Mahamadzarif

Students
1. Shoanvarov Sohrukh
2. Lutfullaev Farrukh
3. Iusupalieva Dilnora
4. Shaunusov Sarvar
5. Khushiddinov Zuhruddin
6. Abdugabbarov Boburbek
7. Gafarov Rahmon
8. Imminova Maftunakhon

Programme
Accommodation
Participating countries
Organizing committee
History
Previous olympiads
Gallery

Tasks

Medal winners

49th International Mendeleev Chemistry Olympiad – Yerevan © 2015